Baleárske ostrovy: Mallorca | Menorca | Ibiza | Formentera || Palma de Mallorca

Mallorca - Last Minute Dovolenka 2024!

Mallorca / Mallorka / Malorka / Majorca (Španielsko)

Počasie / Podnebie

Podnebie

Malorka sa pýši príjemným podnebím a registruje 59 % slnečného svitu. Je dobré vedieť, že počasie na Malorke charakterizuje až 300 slnečných dní do roka. Priemerná ročná teplota dosahuje 18,7°C. Zimy na Malorke bývajú mierne a vlhké, leta horúca a suchá. V zime teploty cez deň presahujú 12°C a v lete neklesajú pod 30°C. Horúce, suché letá a chladné daždivé zimy sú poznávacím znamením mierneho stredomorského podnebie, ktoré je typické aj pre Baleáry.

Mallorca WEATHER

K miernym zimám prispieva tiež pohorie Tramuntana, ktoré chráni ostrov pred studenými vetrami z pevniny. Cez neveľkú rozlohu ostrova sú tu výrazné rozdiely v zrážkach. Na juhovýchode u Colonia de Sant Jordi spadne v priemere 350 mm za rok, v pohorí Tramuntana 1500 mm. Najdaždivejším obdobím sú mesiace september až november, v ktorých naprší 40% celoročného úhrnu zrážok. Ďalších 25% spadne na jar od marca do mája, rovnaké množstvo medzi decembrom a februárom a iba 10% potom v lete.

Vrchol sezóny nastáva na Malorke v lete. Z toho dôvodu je lepšie prísť na jeseň, kedy je počasie stále príjemné, voda veľmi teplá a ceny nižšie. Pre pešie túry a výlety na bicykli sa najlepšie hodí apríl. Milovníci prírody by si mali nájsť čas na jar alebo na jeseň, kedy sa sťahuje vtáctvo a kvitnú divo rastúce kvety.

  Máj Jún Júl August September
Najvyššia priem. teplota °C 22,1 25,9 28,9 29,5 27,1
Priemerná denná teplota °C 18,4 22,1 25,1 25,9 23,4
Najnižšia priem. teplota °C 14,7 18,4 21,3 22,2 19,8
Zrážky v mm 30 11 5 17 39
Priem. teplota mora / vody °C 22 24 26 26 24
Počet slnečných hodín 280 307 342 313 228

Celosvetová zmena klímy sa zdá byť na Baleárskych ostrovoch dosť zrejmá. Letné teploty v roku 2007 prestúpili hodnotu 40 °C, zatiaľ čo v októbri napáchali značné škody cyklóny, vzniknuté vďaka vzostupu teploty vody. Všeobecne možno povedať, že sa tu klimatické poruchy stali častejšími a mierne zimné počasie nemožno už považovať za isté.

cestovne poistenie

Obdobie pre cestovanie

Jar

Už od februára kvitnú mandľovníky, po ktorých nasledujú kvitnúce marhule a pomarančovníky. Väčšina ubytovacích kapacít v prímorských strediskách je v tom čase ešte uzavretá. Hotely v meste Palma a tiež niektoré vidiecke domy (FINCAS) a penzióny majú predsa len pre hostí otvorené, pričom je potrebné si zistiť, či je tu k dispozícii kúrenie. Jar sa tiež výborne hodí pre turistiku, predovšetkým obdobie od marca. Je však potrebné si pribaliť do batožiny aj oblečenie vhodné pre daždivé dni.

Leto

Vplyvom prázdnin v Nemecku a Španielsku sú letné mesiace cenovo najvyššie. Žiarivo modrá obloha, vysoké teploty zmiernené takmer stále vanúcim ľahkým vetrom, rovnako tak ako príjemne teplá voda sú spoľahlivé dôvody pre často preplnené pláže a značne vysoké ceny. Pre turistov a cyklistov toto obdobie nie je vhodné.

OkuliareWayfarer.sk 468x60

Jeseň

Rovnako ako jar, tak aj jeseň je ideálnym obdobím pre cestovanie. Až do októbra je v mori dostatočne teplá voda vhodná na kúpanie. Noci sú príjemne svieže, cez deň je slnečné, ale znesiteľne teplé počasie, úplne ideálne pre turistiku. Od októbra sa už vyskytujú krátke, ale výdatné prehánky.

Zima

Celkom oprávnene sa dá Mallorca označiť za obľúbené miesto, kde možno príjemne stráviť zimu. Teploty tu výnimočne klesajú pod 10 °C, je ale nutné počítať s dažďovými prehánkami.

Oblečenie a vybavenie

Optimálna oblečenie závisí v prvom rade od zvoleného spôsobu dovolenky. Kto prichádza v lete predovšetkým za kúpaním, bude potrebovať ľahké oblečenie, ktoré možno jednoducho vyprať, pričom je nutné si pribaliť, na večerné posedenie na terase, niečo teplejšieho. Kto sa rád častejšie prezlieka, nájde vo všetkých rekreačných strediskách bohatý výber tričiek a vzdušného oblečenia.

Pre obdobie jari, jesene a zimy patrí do kufra teplejšej výbava, aj bunda pre často sa objavujúce dažďové prehánky.

Pre pešiu turistiku je nutné sa vybaviť pevnou obuvou, funkčným oblečením, klobúkom proti slnku, fľašou na vodu a palicami na občas dosť náročné túry.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty: Cyprus.sk | FreeJob.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | Freejob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Prvá ceritikovaná e-lekáreň na Slovensku

malorka

Copyright © 2000 - 2024, Mallorca.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com