Baleárske ostrovy: Mallorca | Menorca | Ibiza | Formentera || Palma de Mallorca

Mallorca - Last Minute Dovolenka 2024!

Mallorca / Mallorka / Malorka / Majorca (Španielsko)

Nákupy / Suveníry

Nakupovanie

Najčastejšie otváracie hodiny v Španielsku sú od pondelka do soboty od 9.30 do 13.30 hod. a od 16.30 do 20.00 hod.. Väčšie nákupné centrá sú otvorené od 10.00 do 21.00, resp. do 22.00 hod.. Niektoré z nich sú otvorené aj v nedeľu. Počas sezóny sú obchody na letoviskách otvorené aj po 22. hodine.

Lekárne sú otvorené obvykle od 9.30 do 13.30 a od 16.30 do 20.00. Vo väčších mestách sú pohotovostné lekárne otvorené nonstop.

V Španielsku je základná sadzba DPH 16% a znížená sadzba 7% (potraviny, dopravné služby, bytové služby, lieky, atď.). Na základné potraviny ako napr. mlieko, mliečne výrobky, vajcia, ovocie, zelenina, knihy, noviny, atď. platí najnižšia sadzba 4%.

Pokiaľ predajca vo svojej reklame, v obchode, na doklade o zaplatení alebo v iných materiáloch uvádza dodatočnú záruku, resp. možnosť vrátiť tovar a pod., je povinný tieto záväzky plniť.

Dátumy výpredajov sa líšia podľa regiónu, obvykle však trvajú 6 týždňov v januári až februári a v júni až júli. Aj takto kúpené výrobky však možno reklamovať a vymeniť, ak sa výmena, ako prejav dobrej vôle umožňuje mimo výpredaj. Reklamovať však nemožno chybu, na ktorú bol spotrebiteľ upozornený vopred a za ktorú bola cena výrobku znížená. Vždy je potrebné veci vo výpredaji pred kúpou riadne skontrolovať.

Otváracie hodiny

Väčšina obchodov má otvorené od deviatej ráno do jednej alebo do pol druhej a znovu otvára od pol piatej alebo od piatich popoludní do ôsmich hodín večer. Prestávka patrí obedu a sieste. Veľké obchodné domy a hypermarkety v Palme sa tejto tradícii vymykajú a majú otvorené po celý deň. V lete zostávajú obchody v letoviskách otvorené až do desiatich večer. V nedeľu býva takmer všade zatvorené.

Výhodné nákupy

Mallorca aj Menorca sú vyhlásené koženými výrobkami a mnohé obuv známych značiek, ktorá sa predáva v Paríži a Taliansku, pochádza práve z týchto ostrovov. To isté však platí aj o mnohých najkvalitnejších kožených a semišových odevoch, nejedny z nich pochádzajú z tovární v meste Inca, kam sa môžete sami pozrieť. Tu vás tiež pozvú do reprezentačných podnikových predajní, podobne ako v mestách Ciutadella a Alior na Menorke. V predajniach síce visí nápisy "výrobné ceny", ale pravdepodobné nebudú o mnoho nižšia ako v obchodoch v Palme. Mnohé z ponúkaných výrobkov rovnako nepochádzajú z miestnej výrobne. Ceny však napriek tomu budú o niečo nižšie ako v Španielsku a výrazne nižšia ako v západnej Európe. Až budete obdivovať tú najluxusnejšie kožu, hladkú ako hodváb, pozerajte sa po poranení a kontrolujte pevnosť šitie. Niektoré tovary sa v týchto predajniach ocitlo, pretože má nižšiu kvalitu. Možno sa vám podarí získať zľavu.

Malorské umelé perly, ktoré sa vyrábajú v meste Manacor, patrí medzi ďalší významný vývozný artikel a predstavujú výhodnú kúpu. Ceny sa obchod od obchodu výrazne nelíši. Niečo možno ušetríte, keď si perly kúpite v predvádzacej miestnosti priamo vo výrobni. Tam budete mať aj najväčší výber.

Víno a mnohé ďalšie alkoholické nápoje sú v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi stále ešte lacné. To platí predovšetkým o zahraničných značkách, ktoré sa vyrábajú v licencii v Španielsku. Oveľa menej ako v iných častiach Európy aj zaplatíte za kubánske cigary.

Suveníry

Po návšteve niekoľkých "supermarketov so suvenírmi" u hlavných ciest si ľahko urobíte predstavou o tom, čo je tu k dostaniu. Zdá sa, že práve v týchto obchodoch je nahromadeniu všetko "španielskej", čo kedy bolo vyrobené - od okúzľujúcich remeselných výrobkov až po smiešny brak. Podobné obchody sa zameriavajú na hromadné zájazdy, a tak nečakajte, že tu nájdete najvýhodnejšej ceny. Ale ani malé obchody pre turistov pravdepodobne nebudú ponúkať najlacnejšie tovaru.

Výrobky z farebného skla sú len jednými z mnohých miestnych remeselných predmetov, ktoré si návštevníci často odvážajú domov ako suveníry. Pozrite sa na ceny a potom je porovnajte s tým, čo by ste zaplatili na trhoviskách a inde. Za povšimnutie tiež stojí krásne vyšívané posteľné prádlo, rovnako ako ručne pletené košíky (aj keď niektoré z nich sú z Číny) a výrobky zo skla. Zo zaručene domácej tradície vychádzajú mimoriadne keramické figúrky s červeným a zeleným zdobením na bielom podklade, ktorým sa hovorí Siurell. Podobné pamiatky sa zachovali už z doby Feničanov. Hlinené figúrky slúžia aj ako píšťalky. Uvidíte aj rôzne verzie s falusom, ktoré však nie sú moderným žartom, ale symbolom plodnosti. Ten k tradícii siurells patrí už od nepamäti.

Tipy pre nákupy

Čo sa množstvo a príťažlivosti obchodov týka, zatieňuje Palma všetky ostatné miesta na Malorke. Ak túžite po širokom výbere, budete sa musieť vydať práve tam. Najmódnejšie obchody sú na Avinguda del Rei Jaume III. Zlatými šperkami sa môžete pokochať v ulici Carrer Platería a na oblečenie a vejáre a zájdite pozrieť do ulice Carrer Jaume II. Na námestí Plaza Mayor sa vždy v piatok a v sobotu koná trh s remeselnými výrobkami. V mestách Mahón a Ciutadella de Menorca majú malé, ale príťažlivé pešie zóny s množstvom obchodíkov.

Ak platíte v hotovosti, opýtajte sa, či nedostanete zľavu - a popýtať sa ostatne môžete aj vtedy, ak máte platobnú kartu. Nečakajte však, že budete môcť zjednávať. To snáď len diskrétne v starožitníctve a na trhoch pod šírym nebom. Daň z pridanej hodnoty, ktorá je uvalená na väčšinu tovarov, je u väčších nákupov možné získať späť pri vývoze z krajiny. Aby ste peniaze dostali späť, musíte pri kúpe vyplniť formulár, ktorý vám dajú priamo pri nákupe v obchode. Jeden exemplár si ponechá predajca, druhý musíte spolu s tovarom ukázať pri colnej prehliadke pri odchode. Suma vám bude zaslaná priamo domov.

Cenné predmety: tradičné ostrovné výrobky

Spracovávanie kože sa teší dlhej tradícií, ktorá je spolu s tvorivým duchom príčinou, pre ktorú si niektoré slávne obuvnícke značky zvolili ostrov za svoje sídlo. Strediskom toho to priemyslu je Inca, kde sa okrem značkovej a alpinistickej obuvi vyrábajú aj rôzne módne doplnky.

Dlhú tradíciu má malorské sklárstvo. Podľa prastarej legendy syn jedného malorského sklára sa pri návšteve Benátok zaľúbil do dcéry tamojšieho sklárskeho majstra a dozvedel sa tak niektoré, inak nedostupné tajomstvá. V mnohých sklárňach sa návštevník priamo zúčastňuje na výrobnom procese a môže si toto sklo nádherných tvarov aj priamo zakúpiť.

Umelé perly z Manacoru patria jednoznačne k najklasickejším ostrovným výrobkom. Medzi hlinenými výrobkami umeleckých remeselníkov má stále miesto aj figúrka "Siurell", v dobe arabskej nadvlády pravdepodobne hračka, ktorú umelec Joan Miro premenil v symbol ostrova.

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty: Cyprus.sk | FreeJob.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | Freejob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Prvá ceritikovaná e-lekáreň na Slovensku

malorka

Copyright © 2000 - 2024, Mallorca.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com