Baleárske ostrovy: Mallorca | Menorca | Ibiza | Formentera || Palma de Mallorca

Mallorca - Last Minute Dovolenka 2024!

Mallorca / Mallorka / Malorka / Majorca (Španielsko)

Pozvánka do raja

Mallorca / Mallorka / Malorka / Majorca (Španielsko) - Pozvánka do raja

Malorka - Privítanie - Malorka znamená oveľa viac ako slnko a pláže. V 60-tych rokoch sa stala priekopníčkou plážového cestovného ruchu, 21. storočie privítala novou exkluzívnou atraktívnosťou, ktorá ju odlišuje od iných stredomorských destinácií. Výborné spojenie s celou Európou, hlavné mesto, v ktorom sa minulosť spája so súčasnosťou, pekná príroda, rôznorodosť a kvalita ubytovacích zariadení sú dôkazom vysokej životnej úrovne a výnimočnosti tohto malého ostrova uprostred Stredozemného mora. Vitajte!

Pohostinnosť - "Hviezdy" Stredozemného mora - Malorka ponúka možnosť prežiť rôzne zážitky. Hotely a apartmány priamo na pláži, ideálne na rodinnú dovolenku, nemajú nič spoločné s vidieckymi hotelmi a agroturistickými zariadeniami. Osobitnú kapitolu tvoria zrekonštruované historické domy, opustené horské chaty a moderné hotely v hlavnom meste. Tieto rôzne typy ubytovacích zariadení predstavujú úplne odlišné svety. Vzájomne sú si blízke, ale aj vzdialené.

Kultúra - Harmónia súčasnosti a minulosti. Malorka je skutočným príkladom spolunažívania prítomnosti s minulosťou. Významné historické pamiatky, akými sú rímska pevnosť v meste Pollença, Arabské kúpele, Katedrála, La Lonja a zámok Castillo de Bellver, vytvárajú dokonalú harmóniu so súčasným umením. Malorka je centrom dôležitých kultúrnych podujatí, vrátane tradičných hudobných festivalov, opery a divadelných predstavení. Umelecké galérie a múzeá sú dôkazom vitality a spontánnosti tunajšieho kultúrneho života.

Spojenie - Ostrov dosiahnuteľný pre každého Európana. Aj z najvzdialenejších miest Európy sa na Malorku dostaneme iba za niekoľko hodín. Malorské letisko Son Sant Joan je v súčasnosti jedným z najmodernejších v celej Európe. Ostrov má námorné spojenie s Valenciou, Barcelonou a v letných mesiacoch so Sete, v južnom Francúzsku. Okrem toho je tiež centrom námornej dopravy Baleárskeho súostrovia. Moderné hlavné cesty a diaľnice sú protikladom úzkych vedľajších ciest s množstvom zákrut, ktoré ponúkajú výbornú alternatívu na spoznanie vidieckej krajiny. Kvalitná sieť mestskej verejnej dopravy v hlavnom meste ostrova, ale aj pravidelné autobusové linky, vlakové spojenia medzi Palmou a okresnými mestami a romantický vláčik do Sólleru umožňujú turistom absolvovať tie najvýznamnejšie výletné trasy.

Príroda a životné prostredie - Prírodné poklady. Ďaleko od turistických centier a obytných štvrtí, ukrýva Malorka skutočné prírodné skvosty. Objaví ich návštevník, ktorého neodradia úzke a kľukaté vedľajšie cesty a ktorý dokáže naplno vnímať svoje okolie. Odporúčať môžeme aj výlety loďou. Odmenou sú pestrofarebné zálivy, drobné kaplnky a malebné horské dedinky, ktorých architektúra iba zvýrazňuje ich prirodzenú prírodnú krásu. Prírodný park S 'Albufera, Sa Dragonera, Mondragó, Península del Llevant, ako aj Národný park Cabrera, výbežky pohoria Serra deTramuntana a idylická pláž Es Trenc sú príkladmi miest pomáhajúcimi návštevníkovi odhaliť skutočnú podstatu ostrova. Pripomeňme len, že 40% jeho územia je dnes považované za chránené.

Šport a voľný čas - Destinácia vyznačujúca sa komplexnosťou. Paralelne s turistickou infraštruktúrou sa rozvíjala a vylepšovala rozsiahla športová ponuka. Príjemné podnebie a moderné zariadenia lákajú čoraz väčší počet turistov venujúcich sa športovým aktivitám, akými sú golf, cyklistika, letectvo, jazdenie na koni a lodné športy. Osobitnú pozornosť si zaslúži horská turistika, ideálna pre milovníkov prírody. Nechýbajú ani archeologické nálezy a rôzne kultúrne podujatia. Na ostrove sa nachádza niekoľko zábavných vodných parkov, delfinárium a školy pre potápačov a milovníkov plachetníc. Na svoje si prídu aj plavci a záujemcovia o šnorchlovanie. Malorka je raj pre milovníkov vodných športov. Bohatá je aj ponuka lodných výletov. Malorka predstavuje výbornú kombináciu športových aktivít a oddychu, doplnenú mágiou živého nočného života.

Ľudové oslavy a trhy - Žijúca kultúra. Malorské trhy a oslavy sú zvláštnou kombináciou dedinskej spontánnosti a mestskej zdvorilosti. Sú jedinečnou príležitosťou na spoznanie povahy národa dodnes oslavujúceho historicky a nábožensky významné udalosti. Kalendár sviatkov je bohatý na miestne oslavy, ktorých nevyhnutnou súčasťou sú ľudové tance a hudba. Medzi najpestrejšie a najfarebnejšie patria súboj kresťanov a Arabov v mestách Pollença a Sóller, procesia Svätej Beaty vo Valldemosse a v Santa Margalide, tzv. hogueras (ohne) svätého Antona a oslavy vinobrania v Binissaleme.

História - Významná trofej veľkých impérií. História Malorky sa začína písať v neolitickej dobe. V dobe bronzovej tu existovala dodnes obdivovaná megalitická kultúra. V roku 123 pred n. l. sa Malorka stala súčasťou Rímskeho impéria. Jaime I. de Aragón oslobodil ostrov spod niekoľko storočnej arabskej nadvlády v roku 1229. Jeho syn Jaime II. založil samostatné Malorské kráľovstvo, ktoré sa po 100 rokoch rozpadáva a ostrov ovládajú aragónske vojská. Integrácia Aragónskeho a Kastílskeho kráľovstva znamenala pre ostrov relatívnu samostatnosť až do 18. storočia. V roku 1983 sa Malorka stáva autonómnou oblasťou s vlastnou vládou "Govern de les Illes Balears" a parlamentom. Dôležitou inštitúciou je aj Consell Insular. Oficiálnymi jazykmi sú španielčina a katalánčina.

Výrobky a trhy: Originalita. Na počiatku 21. storočia sa na Malorke udržuje tradícia remeselnej výroby. Mnohé dielne sú dnes prístupné verejnosti a návštevníci majú možnosť sledovať tunajšie techniky fúkania skla, hrnčiarsku výrobu, spracovanie železa, vyšívanie a výrobu prútených košov. Dlhú tradíciu má aj spracovávanie kože, výroba obuvi, údenín a samozrejme umelé perly. Každý by mal využiť možnosť a navštíviť malé trhy, ktoré sa raz do týždňa konajú v každej dedine. Sú tým najlepším receptom na odhalenie bohatstva remeselnej výroby na Malorke. Nakupovanie suvenírov na Malorke si zaľúbite!

Zemepis a podnebie - Privilegovaný ostrov. Malorka je raj s rozlohou 3 640 km2. Morské pobrežie má dĺžku 554 km. Zo zemepisného hľadiska je skutočnou okrasou severnej časti ostrova pohorie Serra de Tramuntana. Puig Major dosahuje výšku 1 445 m n. m. a je najvyšším vrchom celých Baleárskych ostrovov. Okrem tohto pohoria tiahnuceho sa od mesta Andratx až po Cap de Formentor, je povrch ostrova len málo členitý. V jeho centrálnej časti sa rozprestiera úrodná nížina Pla de Mallorca. Pobrežie Malorky je plné malých zálivov s krištáľovo čistou vodou a pláží s jemným pieskom. Veľký Palmský záliv, zrkadlo hlavného mesta, dopĺňa prekrásnu mozaiku ostrova, na ktorom si dávajú schôdzku rôzne prírodné varianty Stredomoria. Vzdialená iba na skok od ktoréhokoľvek európskeho mesta, pýši sa Malorka príjemným podnebím a registruje 59 % slnečného svitu. Priemerná ročná teplota dosahuje 18,7 °C.

Jedlá a nápoje - Svet skvelých chutí. Reštaurácie a starodávne "cellars" nachádzajú inšpiráciu v šere skromnej vidieckej kuchyne, ktorej recepty odzrkadľujú vplyv iných národov žijúcich v oblasti Stredozemného mora. Hlavnou prísadou týchto chutných a zdravých receptov je olivový olej. Bravčové mäso, ryby a dary mora sú spolu so zeleninou, bylinkami, sušeným ovocím, semienkami a orieškami základom nespočetných receptov. Jednoduché "Pa amb oli" s olivami, "sopes mallorquines", legendárna "ensaïmada" a typická údenina "sobrassada" sú tým najlepším, čo labužník nájde v tejto rozsiahlej gastronomickej kultúre. Dopĺňa sa vínom vyrábaným na ostrove, aperitívom "Palo" zo svätojánskeho chleba a bylinkovým (sladkým alebo suchým) likérom.

Palma de Mallorca - Mestská mágia. V uličkách Starého mesta, považovaného za jedno z najzachovalejších v Európe, na nás dýcha tisícročná história siahajúca do čias arabskej nadvlády. Je jednoduché zablúdiť v tomto labyrinte úzkych uličiek, ktoré majú pre každého pripravený malý darček: tradičnú kaviareň, nádherný kostol alebo pátio (nádvorie) elegantného patricijského domu. Charakteristickým znakom ostrova je jeho rozmanitosť, typická aj pre hlavné mesto. Nájdeme v ňom bary, múzeá, nákupné a kultúrne strediská, Staré mesto poznačené históriou, ale aj moderné, novovybudované štvrte. Palma je administratívnym centrom súostrovia a sídlom Baleárskej vlády. Má mnoho podôb, je oslavou nových nápadov, javiskom rôznych predstavení, koncertov a obrovskou expozíciou umenia, architektúry a umeleckých remesiel.

Zdroj: Illes Balears - Mallorca / Menorca / Ibiza / Formentera, IBATUR - Institut Balear Del Turisme, Govern de les Illes Balears - Conselleria de Turisme

cestovne poistenie

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty: Cyprus.sk | FreeJob.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | Freejob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

Prvá ceritikovaná e-lekáreň na Slovensku

malorka

Copyright © 2000 - 2024, Mallorca.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com