|
|
Mallorca / Mallorka / Malorka / Majorca (Španielsko) HistóriaHistorické medzníky | Historickí svedkovia: hrady a zámky na Malorke Myotragus Balearicus - antilopa trpasličích rozmerov, bola symbolom mierumilovného života na ostrove. Príroda sa postarala o to, že nemala žiadnych nepriateľov a postupným vývojom strácala svižnosť a bystrosť. Je zrejmé, že po príchode človeka na ostrov, asi 7 000 rokov pred n. l, sa stala ľahkým terčom pre lovcov týchto primitívnych spoločností. Mierové časy sa opäť vytratili z ostrova po príchode tzv. morských národov (Pueblos del Mar) okolo roku 1 200 pred n. l., kedy sa oblasť Stredomoria mení na bojové pole. Toto je začiatok megalitického obdobia, ktorého kultúra, založená na kameni, sa stala známou predovšetkým ohradenými osadami a vysokými vežami. Ich účel ešte stále nie je objasnený (viď. Capocorb Vell, Llucmajor a Ses Paisses, Arta).
Päťsto rokov pred n. l. zasiahla túto primitívnu spoločnosť kríza, pravdepodobne zapríčinená sociálnou nerovnováhou a vzburami proti vládnucim vrstvám (viď. Múzeum Son Fornés v Montuïri). Keď sa v roku 123 pred n. l. vylodili v Pollentii (dnes Alcúdia) Rimania, ovládli ostrov, jeho hlavné mesto a začali presadzovať svoju kultúru, je pravdou, že Malorčania veľký odpor nekládli. Výnimkou boli iba "honderos", malorskí elitní bojovníci, ktorých zbraňou bol prak, o ktorých presnej muške kolovali legendy. Ich služby využívali okrem iných aj Rimania (viď. Múzeum - Museo Monográfico de Pollentia v meste Alcúdia). Obdobie rozkvetu sa končí príchodom Vandalov a Malorka sa vracia do sveta civilizácie, aj keď tento krát arabskej, v roku 903. Palma sa mení na "Medina Mayurqa" a stáva sa skutočným klenotom Stredozemného mora, nazývaným tiež "mesto s tisíckami záhrad". Aj napriek dokonalému bezpečnostnému systému do mesta vtrhli v roku 1115 taliansko-katalánske vojská, aby potrestali malorských pirátov. V období 436 rokov trvajúcej arabskej nadvlády sa zachovalo niekoľko poschodových terás vybudovaných za účelom obrábania pôdy a len málo budov, ktoré by odzrkadľovali pestrosť arabskej kultúry: palác "Palacio de Almudaina", ktorý odvtedy podstatne zmenil svoj vzhľad, Arabské kúpele a pozostatky "Almudaina de Gumara"(pozri arabské siene v Múzeu "Museo de Mallorca", patriace medzi najkrajšie v celom Španielsku).
V roku 1229 dobyl ostrov kresťanský kráľ Jaume I. Aragónsky, za vlády ktorého sa zrodilo niekoľko nových miest a dedín na miestach, kde predtým stáli malé osady. V rokoch 1230 až 1349 bola Malorka samostatným kráľovstvom, ktoré zaniká v dôsledku nezhôd medzi členmi kráľovskej rodiny. Odvtedy je ostrov súčasťou politického celku, ktorý sa postupne menil a dnes sa nazýva Španielsko. V 16. storočí boli všetky stredozemné ostrovy vystavené pirátskym nájazdom, ktoré boli podnetom na vybudovanie siete strážnych veží. Napriek tomu boli niektoré dediny napadnuté a z unesených Malorčanov sa stali otroci. Obchod s týmto ľudským tovarom prekvital v Turecku a v severnej Afrike. Neskôr to boli malorské lode, ktoré sa zúčastnili veľkých výprav s cieľom činiť spravodlivosť. Zmenili si meno a nechali sa nazývať korzármi, používali však rovnaké metódy. V tomto dobrodružstve nájdeme pôvod niektorých veľkých pokladov (viď. Santa Creu v Palme). Malorka, samostatný politický a kultúrny celok, je za vlády Filipa V. zbavená svojich inštitúcií a kráľovský dekrét zakázal používanie katalánčiny ako úradného jazyka. Stalo sa tak v roku 1715 a tento stav trval 360 rokov, až do príchodu demokracie v roku 1975. V roku 1983 sa Malorka stáva súčasťou samostatnej autonómnej oblasti - Baleárskych ostrovov. Oficiálnym jazykom je dnes španielčina a katalánčina.
Mohlo by Vás ešte zaujímať:
Naše ďalšie projekty: Cyprus.sk | FreeJob.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk
Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | Freejob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz |
|
Copyright © 2000 - 2023, Mallorca.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia |